piątek

Kwiat Lipy

Zastosowanie lipy:

Bezsenność
Osoby miewające problemy z zasypianiem oraz te, które są zestresowane i przemęczone, mogą wypróbować kąpiel z kwiatami lipy. Przygotuj gorącą kąpiel (temperatura wody powinna wynosić ok. 38 stopni Celsjusza). Do lnianego woreczka nasyp dwie czubate łyżki zasuszonych kwiatów lipy i dobrze zawiąż. Zanurz woreczek w wannie i zażywaj kąpieli przez 15 minut (myj ciało woreczkiem z lipą). Po wyjściu z wody nie spłukuj ciała czystą wodą. Lipa regeneruje skórę i sprawi, że stanie się bardziej elastyczna. Dlatego po kąpieli delikatnie osusz skórę, przykładając miękki ręcznik. Ewentualnie nawilż skórę cienką warstwą balsamu do ciała.
Przeziębienie
W przypadku gorączki, infekcji górnych dróg oddechowych lub grypy przygotuj napar z lipy. Wsyp do szklanki dwie łyżeczki suszonych kwiatów i zalej je wrzątkiem. Zostaw pod przykryciem na 15 minut i pij jeszcze ciepłą. Herbatkę można posłodzić łyżeczką miodu lub dodać plasterek cytryny. Dla wzmocnienia efektu rozgrzewającego, owiń się w ciepły koc.
Przepis na herbatę z lipy:

Wkładamy do garnuszka wysuszony kwiat lipy, zajmuje on połowę garnuszka. Zalewamy wrzątkiem, przykrywamy.
Garnuszek wkładamy do garnka z wrzącą wodą i ustawiamy na najmniejszym ogniu. W małym garnuszku nie powinno „pyrkać”, czyli woda z ziołami nie może się zagotować, ma naciągać. Jeśli „pyrka”, to na dno garnka wkładamy metalowy krzyżak, na ogniu trzymamy 10-15 minut. Gasimy i możemy jeszcze zostawić przykryte na 20-30 minut, żeby spokojnie „naciągnęło” lub wypijamy.
Cała tajemnica uzyskania najbardziej esencjonalnego smaku tkwi w tym, żeby zioła nie gotowały się, tylko naciągały.
Tak przygotowany napój pijemy sam lub w połączeniu z miodem, sokiem malinowym. Pijemy 3-4 szklanki dziennie, ale nie radzę po godz. 20, bo zioła mają właściwości czyszczące nerki, co oznacza, że można w nocy wstawać do toalety.

Niestrawność
Codzienne picie dwóch filiżanek naparu z lipy pomoże zwalczyć zgagę, bóle brzucha i nieżyt żołądka.
Angina
Jeśli dopadło cię zapalenie gardła lub angina, płucz gardło przestudzonym naparem z lipy z dodatkiem cytryny.

Oprócz zastosowania w lecznictwie, lipę można spotkać również w kosmetyce. Kwiat lipy to częsty składnik maseczek do cery suchej. Płukanki do włosów z liści i kwiatów lipy mają wzmocnić strukturę włosa i zapobiec jego wysuszaniu, łamaniu i wypadaniu.
Liść Suszony - zrób sobie herbatkę

Garść drobno pociętych liści lipy zalewamy 0,5l wrzątku i pozostawiamy do zaparzenia. Następnie cedzimy i pijemy codziennie po 1-3 filiżanki naparu. Można dosłodzić do smaku miodem.

Lipowy płyn do płukania jamy ustnej i gardła z suszonych liści:

Płukankę przyrządzamy podobnie jak herbatę. Do wystudzonego naparu dodajemy sok z połowy cytryny. Jamę ustną płuczemy miksturą o temperaturze pokojowej lub lekko podgrzaną.