wtorek

Naturalne Kosmetyki z Miodu

Pomadka do smarowania ust zimą:

25 gram oleju Ekstra Virgin
25 gram węzy ze sklepu

Wszystko powiązać w łaźni parowej ze sobą by dobrze się wymieszały składniki.
Następnie wlać zawartość w lejki po pomadkach i gotowe.

Poniżej krótki filmik instruktażowy:






Jak zrobić odżywczy śmietankowy balsam krem do ciała.

Potrzebujemy:
4,5 grama wosku wybielanego albo od pszczelarza.Najwyżej będzie bardziej pomarańczowy i zdrowszy.

4,5 grama oleju rośłinnego.Wybieramy olej tylko nierafinowany.Musi być odporny na podgrzewanie.
Polecam olej: oliwa z oliwek,z awokado,rzepakowy,migdałowy,kokosowy,czyli oleje nie schnące.

Emulgator MGS: 1,2 grama.To dzięki niemu krem uzyskuje śmietankową konsystencję  - zobacz : ZróbSobieKrem

Alkohol cetylowy (stabilizator emulsji): 0,9 grama ustabilizuje konsystencję  - zobacz: Allegro

Wszystko mieszamy razem i wstawiamy do łaźni parowej.Woda w łaźni ma nie przekraczać 60-65 stopni Celsjusza.Nie może się gotować bo wosk straci swoje walory zdrowotne.
Do składników które się topią dodajemy jeszcze 19 gram wody destylowanej.
Po 3 - 5 minutach mieszanka zacznie przybierać kremową konsystencję za sprawą emulgatora.
Finalny produkt wlewamy do słoiczka od kremu.

Kiedy krem ostygnie możemy go uzupełnić o dodatkowe składniki aktywne:
 d-pantenol  - 1 gram
niacynamid - max do 1,2 grama
witamina E - 0,3 grama
mocznik - 1 gram ( albo z mleczanem sodu też 1 gram)
ekstrakt z: acai,herbaty,owsa,soi - 1 gram

Te i inne przepisy znajdziesz: http://ervish.blogspot.com





Naturalny krem oparty na wosku pszczelim znanym z bardzo dobrych właściwości regenerujących i oliwce, która dostarcza dodatkowych składników aktywnych. Oba składniki oprócz tego, że są emolientami zawierają również składniki kondycjonujące i nawilżające skórę. Aby połączyć fazę wodną i olejową użyty został emulgator, który tworzy piękną, białą śmietankową konsystencję oraz alkoholu cetylowego, który dodatkowo ustabilizuje emulsję i polepszy właściwości aplikacyjne kremu. Jest to receptura bazowa, do której można dodać (po ostygnięciu) składniki aktywne. Krem bardzo dobrze nawilża skórę, można go używać jako balsamu do ciała, regenerującego kremu do rąk, jeśli skóra jest przesuszona lub jako kremu do twarzy ale tylko dla osób ze skórą suchą. Dla cery tłustej lub mieszanej może okazać się za ciężki ze względu na sporą ilość składników okluzyjnych. Kremu tego używam też jako mocno regenerujący krem do rąk na noc, sprawdza się świetnie.

Istotna uwaga: krem położony na wilgotne ręce (nieosuszone do końca) nawilża jeszcze lepiej, ponieważ zatrzyma w naskórku, "wtłoczy" do skóry tą wodę, która będzie znajdowała się pod kremem w trakcie smarowania.

Emulgator MGS wymaga lekkiego podgrzania, aby się rozpuścił, dlatego nie powinniśmy używać olejów roślinnych ze zbyt dużą zawartością NNKT, ponieważ one nie są odporne na podwyższoną temperaturę. Mogłyby się wtedy rozłożyć, przereagować i wytworzyć wolne rodniki.
Działanie wosku pszczelego na skórę

Wosk pszczeli jest porządnym emolientem, który tworzy na powierzchni skóry niewidoczną warstwę okluzyjną, która zapobiega ucieczce wody ze skóry. Jest bardzo dobrym półproduktem kosmetycznym stosowanym w produkcji kremów i balsamów do skóry przesuszonej. można go bardzo często spotkać w dobrej jakości maściach do spękanych ust. Takie maści są zazwyczaj droższe, ponieważ większość takich maści jest wykonywanych na bazie taniej wazeliny lub parafiny, które nie mają żadnych własności regeneracyjnych i nie dostarczają żadnych składników aktywnych skórze.

Wosk pszczeli osiada udokumentowane własności regenerujące skórę. Uelastycznia i wygładza skórę. Zawiera karotenoidy, które stanowią tarczę ochronną przed wolnymi rodnikami. Przy regularnym stosowaniu dzięki karotenoidom wosk nadaje skórze ładny, zdrowy koloryt, o czym przekonałam się po tygodniu stosowania kremu z woskiem pszczelim do rąk na noc.

Emulgator MGS Methyl Glucose Sesquistearate

Do receptury użyto tego emulgatora, bo:
Jest to roślinny, łagodny emulgator, który nie powoduje alergii i nie jest toksyczny w przeciwieństwie do innych emulgatorów stosowanych w przemyśle kosmetycznym jak Diethanolamine DEA, Triethanolamine TEA, Polysorbate 60 i 80, PPG czy PEG . MGS jest emulgatorem ale też substancją czynną o działaniu nawilżającym. Można go spotkać pod nazwą Emulsan. Kremy na emulsanie osiągają końcową gęstość po kilku godzinach od wykonania. Emulgatory często mają dobre właściwości nawilżające, lub pośrednio nawilżające poprzez tworzenie warstwy emoliencyjnej. Ale służą one przede wszystkim możliwości stworzenia emulsji - czyli do stworzenia konsystencji kremu z mieszanin wody i oleju. To ich główne zadanie. Wiele emulgatorów obok możliwości tworzenia emulsji daje nam ciche efekty uboczne. Ciche, bo rzadko kto o nich wspomina a występują masowo w kosmetykach, które znajdziemy w sklepach.Na przykład PPG powodują, że skóra staje się przepuszczalna dla substancji toksycznych z otoczenia. Polysorbate 60 i Polysorbate 80 mają działanie rakotwórcze.



Miodowy Balsam do Ust


Na dzień dobry mam dla Was bardzo przyjemny i łatwy przepis na balsam do ust.
W zasadzie powiedziałabym, że to dobry przepis dla początkujących, zważywszy, że bardzo trudno jest go zepsuć.
W sumie tylko jeśli go zagotujecie będzie do wyrzucenia  :)
Jeśli moje proporcje okażą się dla Was nieodpowiednie, czyli balsam będzie bardziej gęsty lub rzadki niż byście chcieli - po prostu rozpuście go ponownie w kąpieli wodnej i dodajcie więcej twardych lub płynnych składników :)
Zważywszy, że miód naturalnie się krystalizuje - w balsamie też mogą się pojawić małe grudeczki ;)

Składniki:
- masło kakaowe 5g - możecie ostatecznie zamienić je na inne masło, ale konsystencja na tym mocno ucierpi
- olej do wyboru (jeden lub kilka) ja wybrałam olej arganowy Organic Maroc 20g i olej z nasion malin 20g
- witamina E 1g
- wosk pszczeli (ja wybrałam żółty nierafinowany) 7g
- miód naturalny 10g

źródło:http://czarszka.blogspot.com